Kirándulás a Balaton-felvidékre Jancsival és Tomival. A bogárgyűjtést ma elsősorban fűhálózással és lombhálózással végeztük a tóhoz közeli molyhostölgyesben. A molyhostölgy (Quercus pubescens) üde zöld lombján igazi májusi nyüzsgés volt: a díszbogarak közül a közönséges karcsúdíszbogár (Agrilus angustulus), a hengeres karcsúdíszbogár (Agrilus sulcicollis), a sötétnyakú karcsúdíszbogár (Agrilus obscuricollis), a fűrészescsápú karcsúdíszbogár (Agrilus graminis), a szélescsápú karcsúdíszbogár (Agrilus laticornis) és a gyönyörű Arias-díszbgár (Kisanthobia ariasi) került a hálóba. A napsütötte virágokon sárgacsíkos zömökdíszbogár (Acmaeoderella flavofasciata), közönséges virágdíszbogár (Anthaxia fulgurans), podóliai virágdíszbogár (Anthaxia podolica), bíboros virágdíszbogár (Anthaxia salicis), ragyogó virágdíszbogár (Anthaxia nitidula), cickafark-virágdíszbogár (Anthaxia millefolii), Godet-virágdíszbogár (Anthaxia godeti) és pimpó-díszbogár (Coraebus elatus) volt látható. Délután a vászolyi Öreg-hegyen vendégeskedtünk Imre bácsinál, kinek kertjében tömegével rajzott a nagyfejű hengerdíszbogár (Cylindromorphus filum) és a (Paracylindromorphus subuliformis).

Megérkezés és terepszemle.


Az egyetlen orchidea, amit láttunk, a vitézvirág (Anacamptis pyramidalis) volt.

A tavalyi elszáradt levelek a fán elárulják...

...a szalagos díszbogarat (Coraebus fasciatus), melynek bábja az ág belsejében várja az átalakulást.

Az ilyen ágakra petézik a Deroplia genei nevű cincér.

Szemmel nehéz lenne kiszúrni , de a hálóba beleejti magát.

Ezek a napnak kitett tölgyek igazi díszbogárnevelő fák.

A 6 méter hosszú hálónyél hozzásegít a magasabban rajzó fajokhoz is.

Az egyik lomblakó: fűrészescsápú karcsúdíszbogár (Agrilus graminis).

Ritkán szem elé kerül az Arias-díszbogár (Kisanthobia ariasi) is, melyet csak a múlt század 70-es éveiben találták meg Magyarországon.


Csillogó zöld teste jól elrejti a napos faleveleken.

Olykor nagyobb zajt csapva nagy zöldgyíkok (Lacerta viridis) suhantak előttünk a cserjék sűrűjébe.

A magas fűbe leereszkedve apró díszbogarak is feltűnnek, amint a barázdált csenkesz (Festuca sulcata) leveleit rágcsálják.

Ez a 3 mm-es apróság a nagyfejű hengerdíszbogár (Cylindromorphus filum).



A táplálkozás és az emésztés párzás közben is zajlik, ilyenkor nyugodtan lehet figyelni őket.

Búcsú a Balatontól a vászolyi Öreg-hegyről.